English

Steve Jobs: człowiek-maszynaSteve Jobs: człowiek-maszyna
Aktualności
22 paź 15
Filmowe portrety Marlona Brando, Steve'a Jobsa, Briana Wilsona oraz filmy czarnoskórych reżyserek

Trzeci dzień American Film Festival pozwoli zapoznać się z kluczowymi dziełami czarnoskórych reżyserek amerykańskich, którym w tym roku poświęcona została jedna z retrospektyw. Zacząć można od porannego seansu filmu Grunt spod nóg Kathleen Collins (10.15 KNH 8), awangardowego obrazu o poszukiwaniu kobiecej seksualności dostępnego na ekranach po raz pierwszy od 33 lat, a uznanego przez "New Yorkera" za "cudownie odnalezione arcydzieło". W tej samej sali na kolejnych pokazach o 12.45 i 15.15 obejrzeć można Sekretne życie pszczół Giny Prince-Bythewood i zjawiskowe Córki pyłu Julie Dash z 1991 roku - film, który trafił do prestiżowej kolekcji nowojorskiego Museum of Modern Art.

W czwartek do obejrzenia na AFF także wiele filmów portretujących znane postacie amerykańskiej kultury: o 15.30 w sali nr 9 w ramach Special Docs polska premiera krytycznego dokumentu Steve Jobs: człowiek-maszyna w reżyserii nagrodzonego Oscarem Alexa Gibneya; kolejna premiera o 18.15 to Eksperymentator Michaela Almereydy (KNH 1) z Winoną Ryder i Peterem Sarsgaardem o psychologu społecznym Stanleyu Milgramie i jego głośnym eksperymencie dotyczącym posłuszeństwa wobec władzy; w tym samym czasie oglądać można dokument Stevana Rileya Posłuchaj Marlonie (18.45 KNH 8) oparty na zachowanych audio-pamiętnikach Marlona Brando. Biograficzne opowieści zwieńczą dwa wieczorne seanse: w sekcji Highlights - The End of the Tour Jamesa Ponsoldta (20.45 KNH 1) o kilku dniach, które młody dziennikarz (Jesse Eisenberg) spędził z wybitnym amerykańskim pisarzem Davidem Fosterem Wallacem (Jason Segel) - dodruk książki tego autora "Małe wywiady z paskudnymi ludźmi" pojawi się we wrocławskiej księgarni "Tajne komplety"; oraz w sekcji Ale kino+ prezentuje Love & Mercy (21.00 KNH 9) - opowieść o uzależnieniu, chorobie i geniuszu lidera formacji Beach Boys Briana Wilsona, w którego wcielili się pospołu Paul Dano i John Cusack.

Program na 22.10

Kino afroamerykańskie

W czwartek po pokazie filmu Córki pyłu w reżyserii Julie Dash (15.15 KNH 7) około godziny 17.15 odbędzie się panel dyskusyjny wokół książkiKino afroamerykańskie (wydawnictwo Katedra) pod redakcją Ewy Drygalskiej i Marcina Pieńkowskiego zatytułowany: Jak pisać krytycznie o filmie i rasie.

Panele

Spotkania z twórcami

W czwartek festiwalowa publiczność będzie miała okazję dwukrotnie spotkać się z Britni West: reżyserką filmu Zmęczony księżyc(12.30 KNH 4) i scenografką filmu Stinking Heaven (20.45 KNH 6) w reżyserii Nathana Silvera, który również spotka się z publicznością. Dwa spotkanie czekają też Jennera Fursta, producenta dokumentu Witajcie w Leith (18.00 KNH 5) oraz producenta i reżysera filmu Domy (20.45 KNH4), pokazywanego w konkursowej sekcji Spectrum. Odbędzie się również spotkanie z Noahem Hussinem, który wspólnie z Timothym Hussinem wyreżyserował dokument America Recycled (12.30 KNH 5), i z Mattem Sobelem, reżyserem filmu Zabierz mnie nad rzekę (18.00 KNH4).

Spotkania

US in Progress

W czwartek rozpoczynają się i potrwają 2 dni branżowe spotkania koprodukcyjne US in Progress, które od 5 lat towarzyszą AFF. Wydarzenie łączy europejską branżę filmową z niezależnymi twórcami ze Stanów Zjednoczonych. Na zamkniętych pokazach zostanie pokazanych 6 projektów niezależnych amerykańskich filmów w ostatnich stadiach montażu, a jury złożone z partnerów projektu wybierze filmy, które otrzymają nagrody o łącznej wartości 40 tysięcy Euro, ufundowane przez: Soundflower Studio i Macieja Zielińskiego, Chimney Poland, Fixafilm, Toya Studios. Zeszłoroczni uczestnicy USinP - Matt Sobel z nagrodzonym wówczas Zabierz mnie nad rzekę i Nathan Silver ze Stinking Heaven w tym roku biorą udział w festiwalu z gotowymi już filmami i spotkają się z publicznością.

US In Progress

Zaczytani w kinie

W czwartek o 19 w ramach imprez towarzyszących 6. AFF zapraszamy do Kina Nowe Horyzonty na spotkanie z cyklu Zaczytani w kinie. Okazją będzie premiera książki Katarzyny Surmiak-Domańskiej Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość (Wydawnictwo Czarne) z reportażami z amerykańskiego Południa i towarzyszący jej pokaz filmu Django (reż. Quentin Tarantino, USA 2012, 165').

Zaczytani w kinie

Moje AFF
Strona archiwalna 6. edycji (2015 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.americanfilmfestival.pl
Nawigator
październik 2015
PWŚCPSN
19 20 21 22 23 24 25
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / wydarzenia:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
aff@snh.org.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu