English

The Diary of a Teenage Girl reż. Marielle HellerThe Diary of a Teenage Girl reż. Marielle Heller
Aktualności
02 lis 15
Media o 6. American Film Festival

Podsumowania Radio Ram

 

Rozmowa z Davidem Gordonem Greenem (wideo)

 

Rozmowa z Halem Hartleyem (wideo)

 

"Gazeta Wyborcza Wrocław" o 6.AFF

 

Błażej Hrapkowicz podsumowuje 6. AFF

 

"Przyglądając się wszystkim stanom amerykańskiego kina, od optymistycznych i krzepiących po smutne i refleksyjne, odczuwałem boski chillout (tytuł komedii Davida Gordona Greena) kinomana odkrywającego przeróżne paradoksy i kontrasty amerykańskich filmów. Doszedłem też do wniosku, że nie ma sensu szukać definicji kina niezależnego, skoro kiedyś w Ameryce kręcono za małe pieniądze kiczowate filmy o kosmitach, potworach, pościgach i scenach walki, podczas gdy ambitne tematy podejmowano w wystawnych superprodukcjach. Co prawda teraz przeważnie jest odwrotnie, ale wierzę, że sytuacja w każdej chwili może się odmienić (albo zrównoważyć) za sprawą takich ludzi, jak David Gordon Green, Hal Hartley czy Joe Swanberg." (Michał Hernes, dzielnicewroclawia.pl)

 

"Wiele razy rozmawiałam o tym z przyjaciółmi i akademikami. Czy jest coś takiego jak pamięć mięśni? Czy czterysta lat opresji i dehumanizacji ciągle w nas tkwi? Nie umiem znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Ale wydaje mi się, że wielu Afroamerykanów wciąż podskórnie czuje, że największym szczęściem, jakie może ich spotkać, jest fizyczne przetrwanie. Że całe generacje nie próbowały czegoś więcej osiągnąć, zapominając o swoich aspiracjach. Myślę, że my dopiero uczymy się godności." (Julie Dash, "Wysokie Obcasy")

 

"Za filmową twórczością Afroamerykanek stoją dwie tradycje: artystyczna i krytyczno-teoretyczna. Pierwsza związana jest z tak zwanym harlemskim renesansem (Harlem Renaissance), jak określa się nurt artystyczny, który zrodził się w tej nowojorskiej dzielnicy na początku XX wieku. Druga łączy się z nurtem czarnego feminizmu, który uformował się w Stanach Zjednoczonych w latach 80. XX wieku, w wyniku polemiki z feminizmem drugiej fali tworzonym przez białe kobiety i skupionym na ich problemach." (Małgorzata Radkiewicz, "EKRANy" 5 (27) 2015)

 

"Już za chwilę rusza we Wrocławiu 6. American Film Festival, uznany w tym roku przez magazyn "MovieMaker" za jeden z 25 najfajniejszych ("the coolest") imprez filmowych na świecie. Potrwa od 20 do 25 października i jak co roku ujawni wszystkie stany amerykańskiego kina - od dzieł uznanych mistrzów po ekscytujące nowinki, od fabuł po dokumenty. Oto 11 filmów, których nie możecie przegapić, jeśli w tym czasie zahaczycie o Wrocław. Większość z nich do zobaczenia premierowo i wyłącznie na AFF!" ("Wysokie Obcasy")

 

"Pierwszy krytyk kulinarny nagrodzony literacką nagrodą Pulitzera - Jonathan Gold - oprowadza reżyserkę Laurę Gabbert po lokalnych barach emigranckiego LA. To musi zobaczyć każdy miłośnik kuchni. (...) Dokument Laury Gabbert, pokazujący tę niebanalną osobowość, niepostrzeżenie staje się portretem fascynującego miasta, którego fenomen lepiej wyrażają sprzedawane na ulicy "koreańskie tacos" niż hollywoodzkie produkcje, z których Los Angeles zna cały świat." ("Usta")

 

"Jackson Heights to jeden z punktów startującego 20 października wrocławskiego American Film Festival. Film Fredericka Wisemana opowiada o najbardziej kosmopolitycznej dzielnicy Nowego Jorku. Blisko dwie trzecie ze 170 tys. mieszkańców tej części Queensu urodziło się za granicą. Mówią 167 językami. Po sąsiedzku modlą się tu żydzi i muzułmanie, Japończycy robią zakupy u Chińczyków, Pakistańczycy mieszkają naprzeciw Hindusów, Polacy piją z Rosjanami. I nikomu ta różnorodność nie przeszkadza. Rdzenni Amerykanie z Manhattanu czy Brooklynu zaglądają do Jackson Heights przede wszystkim ze względu na etniczne restauracje, w których można zjeść potrawy przyrządzone tak jak w rodzinnych krajach kucharzy." (Piotr Milewski, "Newsweek")

 

Khalik Allah, nowojorski fotograf, artysta wideo, reżyser: "Field Niggas to zbiorowy portret walki dnia codziennego w wielkim mieście. Chcę pokazać ulotne piękno, które na co dzień jest niezauważalne: fizyczną, mentalną i duchową walkę najbardziej wyniszczonych mieszkańców Lexington i 125 ulicy." ("Kino" 10/2015)

 

Ale Kino+ poleca AFF

 

Urszula Śniegowska, dyrektorka artystyczna AFF, w radiowej Trójce (Fajny film)

 

Błażej Grzechnik, rzecznik prasowy AFF, w radiowej Czwórce (Stacja Kultura)

 

Urszula Śniegowska, dyrektorka artystyczna AFF, w programie Kultura do kwadratu (Polsat News 2)

 

Mocna piątka "Gazety co Jest Grane"

 

Relacje z 6. AFF: Dzień drugi: seks i śmierć jako sposoby na dojrzewanie (film.onet.pl)

 

Relacje z 6. AFF: Dzień czwarty: emocjonalna poniewierka (film.onet.pl)

 

Relacje z 6. AFF: Jan Pelczar (Radio Ram)

 

Relacje z 6. AFF: radiowa Trójka (Fajny film)

Moje AFF
Strona archiwalna 6. edycji (2015 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.americanfilmfestival.pl
Nawigator
październik 2015
PWŚCPSN
19 20 21 22 23 24 25
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / wydarzenia:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
aff@snh.org.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu