English

Dziwne oczy dr Myes reż. Nancy AndrewsDziwne oczy dr Myes reż. Nancy Andrews
Aktualności
23 lip 15
15. MFF T-Mobile NH: Amerykańska Złota Dziesiątka Urszuli Śniegowskiej

Urszula Śniegowska, dyrektorka artystyczna American Film Festival, poleca filmy z programu 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty:

Moja dziesiątka jest oczywiście amerykańska. To świetne filmy, które pojawiły się już po zeszłorocznym American FF, a na które nie chcielibyśmy czekać do kolejnego października.

W konkursie Nowe Horyzonty znalazły się: H Ranii Attieh i Daniela Garcii i Bóg wie co braci Safdiech. H to thriller psychologiczny ze wspaniałą ścieżką dźwiękową autorstwa Daniela nagrodzony prestiżową nagrodą Gucci. Bracia Josh i Ben Safdie (znani naszej publiczności choćby z dokumentu Lenny Cooke z AFF 2013), świeżość i autentyzm (porównywalne chyba tylko do Panic in the Needle Park Schatzberga) swojej historii o uzależnieniu i miłości zawdzięczają aktorom nieprofesjonalnym, których "znaleźli" na ulicach Nowego Jorku.

O zacieraniu granic między życiem i sztuką traktuje Aktorka Roberta Greene'a, z wartą uwagi rolą-nierolą serialowej aktorki Brandy Burre, która nagle musi przewartościować swoje życie.

W konkursie Filmów o Sztuce znalazł się jeszcze jeden film, w którym bohaterowie żyją życiem ekranu. To niesamowita Wataha o rodzeństwie pozbawionym kontaktu z "normalnym" światem, dla którego Pulp Fiction i inne klasyki kina stają się Biblią i elementarzem zarazem.

Świat fikcji i realna rzeczywistość mieszają się też bohaterce filmu Dziwne oczy dr Myes artystki Nancy Andrews. Ta szalona mikstura animacji i filmu aktorskiego zwróciła moją uwagę jako zgłoszenie do zeszłorocznego programu US in Progress w ramach AFF, a następnie była prezentowana na MFF w Rotterdamie.

Podobnie Pieśni braci moich debiutantki Chloé Zhao, pokazywane na początku tego roku na Sundance, a potem w Cannes.

Nie można przegapić też pokazów na dużym ekranie filmów mistrzów amerykańskiego kina. Bohaterowi (jak zwykle świetny Joaquin Phoenix) Wady ukrytej, adaptacji postmodernistycznej powieści Thomasa Pynchona, świat realny i marzenia mieszają się raczej z powodu ilości spożytych używek. To jedyna okazja, by obejrzeć na dużym ekranie film nakręcony z ogromną dbałością o odtworzenie stylistyki psychodelicznych klimatów z Los Angeles lat 70. - na taśmie 35 mm.

Podróżą przez czas jest też nakręcony na przestrzeni 12 lat Boyhood, pokazywany tu w sekcji Sezon. Tak jak w przypadku Wady ukrytej oglądanie tego filmu, pełnego szczegółów i wątków, ma sens szczególnie na dużym ekranie.

No i radość szczególna: dwóch mistrzów w jednym filmie. Abel Ferrara przyjedzie do Wrocławia prezentować film o moim zdaniem najważniejszym twórcy europejskim XX wieku, Pier Paolo Pasolinim - Pasolini.

Podobnie nie można przegapić jeszcze jednego wielkiego dzieła, bardzo rzadko pokazywanego klasyka kina włoskiego, Pustyni Tatarów Zurliniego, niezwykłej adaptacji powieści Dino Buzzatiego.

Moje AFF
Strona archiwalna 6. edycji (2015 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.americanfilmfestival.pl
Nawigator
październik 2015
PWŚCPSN
19 20 21 22 23 24 25
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / wydarzenia:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
aff@snh.org.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu